Marmeláda pomerančová s citronem a tymiánem

18.01.2021

Hledáte-li trochu jinou kombinaci marmelády, pak vyzkoušejte naší novinku. Marmeládu, do které jsme schovali pořádnou nálož španělských pomerančů, italských citronů a tymiánu z naší zimní zahrádky. Vše v čerstvé kvalitě, v živé ovocné chuti a s nízkým obsahem přidaného cukru. Delikatesa hodná královské hostiny. Lahodí oku i čichu. Svou svěží zlatavou barvičkou připomíná ranní rozbřesk, chutí a vůní vzpomínky na Středomoří. Nejlépe doplňuje zrající sýry prvotřídní kvalityMarmeláda pomerančová s citrony a tymiánem

Další z řady citrusových marmelád, jimiž začínáme nový rok 2021. Kreativně, odvážně a s nápadem. Pátrali jsme po chuti, která bude lahodit s naším svátečním stolováním. Milujeme sýry. Zrající, aromatické, nevšední a přírodní. Zkoušíme, testujeme chutě a kombinujeme ovoce s kořením.

S PLNÝM POČTEM BODŮ zvítězila v tradiční světové marmeládové soutěži The World´s Original Marmalade Awards a z Anglie si letošní rok přiváží ZLATOU medaili.

Inspirovali jsme se naší cestou po řeckém ostrově Kréta. Na jedné místní farmě jsme si tehdy zakoupili sýr. Na první pohled docela obyčejný, barvy smetanové a vůně typické kozí. Kdykoliv se touláme někde po krajích známých i neznámých, obohacujeme náš jídelníček o tamní tradiční produkty typické pro danou zemi. A právě Kréta nás učarovala mléčnými výrobky, luxusních chutí a nápaditě servírované v kameninových nádobách. Kdo někdy ostrov navštívil, ví a zná místní hrnčířskou kulturu a tradici.

Zpátky k onomu sýru. Jeho chuť byla tak zapamatovatelná, nevšední, hedvábná a sametově jemná. Kdykoliv si vybavím ten den, kdy jsme se do výseče sýra pustili, přenáším se myšlenkami zpátky na farmu a nořím se do vůně krétské pahorkatiny. Ostrov ve mně zanechal od prvního okamžiku dojem, že vypadá jako jedna velká skalka plná voňavých bylinek. Oblast, odkud pocházel sýr, byla intenzivně provoněná tymiánem. Dominoval celému okolí a pastvinám, které spásaly kozy zdejšího farmáře.

Je nanejvýš jasné, že sýr připravený z mléka vonícího po bylinkách, bude chuti svéráznější. Nesmí chybět svěžest středomořského vánku a čerstvost luční květeny. A právě tóny tymiánu se staly předlohou pro naši novou marmeládu, která je vyrobena speciálně jako doprovod ke zrajícím sýrům původu nejen toho krétského.

Dva citrusy, oba rozdílných chutí a vůní, jsme daly dohromady. Spojily v jeden celek v uctivou rovnováhou. Půl na půl. Živá a plná chuť ovoce, bez lepku a s nízkým obsahem přírodních sladidel. Tentokrát i s ručně krájenou kůrou. Tou pomerančovou i citronovou. Každá sklenička obsahuje 65 % ovoce a 35 % přírodních sladidel. Marmeláda je pomerančově hebká s typickou ostrostí a jemnou hořkostí citronů. Tymián podtrhuje nasládlost a dodává aroma po hřebíčku a kafru.