Z deníku svatební marmelády #1: jak z příběhu vytvořit marmeládový recept

20.01.2022

Letošní první vyprávění svatební marmelády je na světě. Originální receptura vzešla z cestovatelské expedice, která i nás tak trochu zaskočila. Marmeládová výzva, které nešlo odolat. Ačkoliv jsme dlouze přemýšleli nad tím, co v oněch krajích vlastně roste, tedy zda tam vůbec něco roste. Místa, která jsou snad celoročně pokrytá sněhovou nadílkou, venkovní teploty se jen zřídka kdy vyhoupnou maličko nad bod mrazu a sluneční paprsky tam považují za zázrak.

Ano, i do těchto pustých končin se vydávají dobrodruzi objevovat krásy přírody. Elephant Island, nebo-li v našem jazyce českém Sloní ostrov, najdete na mapě jižní polokoule a je jedním z nejsevernějších míst Antarktidy. Náš cestovatelský pár jej prozkoumával v rámci své vysněné dovolené na výletní lodi, která brázdila vody Weddelova moře.

Cesta do kraje pustého, za věčným ledem, za scenériemi bílých ker vystupujících z temně šedých vod, s pobřežím zaplněném tučňáky a skalnatým povrchem, jehož vrcholky zahalují nízce položená mračna. Cesta plná studeného dobrodružství a splněných snů. Z takové výpravy plné obohacujících zážitků máme připravit "ledovou svatební kolekci", která všem ostatním svatebčanům má přinést kousek vzpomínek a přiblížit jich chuť a vůni míst na tisíce mil vzdálených od naší domoviny.

To jsou ty magické chvíle, které nás neskutečně baví - poskytují prostor pro tvořivost, naplňují nás jedinečností okamžiku a vtahují do neopakovatelného příběhu těch, kteří si ho chtějí otisknout do něčeho tak obyčejného, jako je sklenička marmelády.

Když jsme s projektem SVATEBNÍCH MARMELÁD v roce 2019 začínali, vůbec nás nenapadlo, jak hluboký rozměr to v nás zanechá. Nejen v nás, co marmeládám dáváme život, ale i v těch, kteří si přejí mít svatbu originální do každičkého detailu. Odžít si společně kousek vyprávění, být součástí povznášejících emocí, neopakovatelných zážitků a naplněného štěstí daného okamžiku, je pro nás neskutečným obohacením smyslů i duše.

Recept, ze kterého vzejde svatební marmeláda, je ryze náš vlastní. Vyladěný do posledního detailu a předchází mu vyslovené přání (většinou) snoubenců. Není to ovšem pravidlo. Do svatebního marmeládování se angažují i rodiče, prarodiče nebo přátelé, kteří chtějí těm dvěma šťastným předat něco jedinečného, co si nemohou nikde koupit.

Svatební marmeláda je originálem se vším všudy - velikostí, tvarem, objemem, obsahem, etiketou a příběhem, který celé kolekci dává punc výjimečnosti

Tahle veskrze "ledová" svatební kolekce byla výzvou. K výsledku, který by chuťově připomínal bílé království na opačné straně Zeměkoule, jsme se proklouzávali asi tak náročně, jak obtížný je bezesporu zmrzlý terén Sloního ostrova. Protože itinerář výletní plavby J+K začínal v Argentině a pokračoval dál přes Uruquay, rozhodli jsme se využít vína. Vždyť Argentina je jím proslulá.

Ledové víno bylo jednou z esencí, které marmeládové kolekci dodávalo chuťový požitek svou přirozenou sladkostí. Jeho výroba je s mínusovými teplotami dokonale propojená, nebýt studených podzimních dnů protkaných mrazíky, nebylo by této luxusní tekutiny, které žádný obdivovatel vína neodolá.

První Janinou vzpomínkou na Argentinu byl obdiv k rozsáhlým vinicím regionu Mendoza, z jejichž hroznových plodů se vyrábějí výtečně hodnocená vína na místním trhu. Co by vystudovaná someliérka má k tomuto lahodnému nápoji obzvlášť blízký profesní vztah. Karel nedá dopustit na jakýkoliv pokrm připravený z pomeranče.  Na lodi si zamiloval pečený pomeranč podávaný v horké omáčce připravené ze šumivého vína.

Chuť a vůně svatební marmelády pomerančové s hroznem a ledovým vínem vyvolává vzpomínky na zážitkovou výpravu do míst, která oběma snoubencům přinesla naplnění jejich cestovatelského snu. I pozadí svatební etikety je laděno do chladné až štiplavě mrazivé krajiny s vrcholky zasněžených ledovcových ker nořících se do husté nehostinné mlhy.

Dalšími příběhy svatebních marmelád se inspirujte v našem Manuálu svatebních marmelád, který je ke stažení pod odkazem:

Celou svatební marmeládovou kolekci vyrábíme na přání a z příběhu, který je předlohou pro výslednou recepturu

Co příběh, to inspirativní ztvárnění celé svatební marmeládové kolekce. Přetváříme nehmotné zážitky a vzpomínky snoubenců do hmotných marmeládových skleniček spojených s jejich Velkým dnem.