Citronová marmeláda s bílou čokoládou

18.01.2021

Už ji znáte. Vy co máte v oblibě ovoce, obzvláště pak citrusové, kombinované s čokoládou, se vracíte. Nudný citron, s hořce kyselou chutí, je povznesen lehkostí poctivé bílé čokošky, která mu dodává více než jen na přitažlivosti. O kapku sráží jeho typické ostré aroma a vnáší do každého kousku krájené kůry lehkost a vláčnost.

Dlouhou dobu jsem se zdráhala. Nevěřila jsem si. Nevěřila jsem citronům ani bílé čokoládě. Co když se mi nepovede. Co když várka luxusních citronů s dokonale vymazlenou bílou čokoládou skončí kdesi v dáli, na konci zahrady, v našem eko kompostu? Srazí se? Nespojí se obě tak rozlišné ingredience? 

Riskla jsem ji. Jednoho zimního večera, krátce po Vánočních svátcích, jsem se do ní pustila. Zanechala ve mně stopy obrovské úcty a pokory. V dalším marmeládovém pokroku. Za jedno odpoledne jsem nasbírala desítku AHA momentů, pochopila, uvědomila si, poznala a kreativně ztvárnila do podoby ZIMNÍ POHÁDKY. Tak jsme ji v manufaktuře nazvaly. Citronovou marmeládu s bílou čokoládou vysoké kvality. Opět jsme sáhli po té nejlepší.

Chuťově? Delikatesa, která zanechá otisk slastného pokušení na hodně dlouhou dobu. Povedla se na poprvé. Ti, kdo měli to štěstí, zastavili se za námi v mrazivém nečase v Pošumaví a ochutnali... druhý den se vrátili. 

Chystáme novou čerstvou várku. Už víme, jak na ni. Pokušení je příliš velké a lákavé.

K čemu lahodí nejvíce? K jogurtu, tvarohu a na horkých palačinkách. Ale známe i takové, co ji mlsají po lžičkách tajně v ledničce, jen tak, pro její slastnou chuť a vůni.